2012 Youth Team Schedule & Results

NOVEMBER
Date Opponent Location
U-18
Time, Result
U-16
Time, result
Recap
Sat. 19 Met Oval U-17/18 DURFEE HS 12 p.m. W, 2-0 2:30 p.m. W, 3-0
Sun. 20 NY Cosmos Academy U-17/18 DURFEE HS 10 a.m. W, 3-2 12:30 p.m. W, 2-0
DECEMBER
Date Opponent Location
U-18
Time, Result
U-16
Time, result
Recap
Sat. 3 @ Charlotte Soccer Academy Premier Sports Complex 9 a.m. W, 1-0 11:15 a.m. L, 2-0
Sun. 4 @ Chicago Fire Premier Sports Complex 9 a.m. L, 3-0 11:15 a.m. L, 3-0
Tue. 6 @ North Meck SC Premier Sports Complex 11:15 a.m. W, 3-0 11:15 a.m. W, 3-2
MARCH
Date Opponent Location
U-18
Time, Result
U-16
Time, result
Recap
Sat. 10 @ D.C. United Prince George's Community College - Stadium Field 11 a.m. L,4-2 1:30 p.m. W,3-0
Sat. 17 @ NJSA 04 St. John Vianney HS 2 p.m. W,2-1 4:30 p.m. L,1-0
Sun. 18 @ Match Fit Chelsea Mercer County Community College 12 p.m. W,1-0 2:30 p.m. W,4-1
Mon. 26 Round-robin group play game #1 Orlando Pirates (S. Africa) n/a n/a 9:00 a.m. ET L, 3-0
Tues. 27 Round-robin group play game #2 School of Excellence (S.Africa) n/a n/a 7:45 a.m. ET T, 3-3
Wed. 28 Round-robin group play game #3 K-Stars (S. Africa) n/a n/a 4 a.m. ET L, 4-2
Fri. 30 Playoff game Aspire U17s n/a n/a 4 a.m. ET W, 1-0
Sat. 31 Placement game Orlando Pirates n/a n/a 4 a.m. ET L, 4-2
APRIL
Date Opponent Location
U-18
Time, Result
U-16
Time, result
Recap
Sat. 14 @ PA Classics Classics Turf - Stadium Field 12 p.m. W, 3-2 12:30 p.m. L, 2-0
Sun. 15 @ FC DELCO United Sports Training Center - Stadium Field 10 a.m. L, 1-0 3:30 p.m. W, 2-1
Sat. 21 Players Development Academy GILLETTE STADIUM 10 a.m. T, 2-2 4:30 p.m. L, 3-0
Sun. 22 New York Red Bulls GILLETTE STADIUM 10 a.m. L, 2-1 12:30 p.m. L, 5-2
Sat. 28 @ Potamac Maryland SoccerPlex   T, 2-2   T, 0-0
Sun. 29 @ Baltimore Bays Chelsea McDonogh High School   L, 6-1   W, 1-0
MAY
Date Opponent Location
U-18
Time, Result
U-16
Time, result
Recap
Sat. 5 Empire United GILLETTE STADIUM 1 p.m. L, 4-1 3:30 p.m. W, 3-1
Sun. 6 Seacoast United Durfee High School 10 a.m. T, 2-2 12:30 p.m. L, 1-0
Sat. 12 South Central Premier University of Bridgeport - Knights Field 1 p.m. W, 2-1 3:30 p.m. W, 4-0
Sun. 13 Oakwood Soccer Club TD Bank Oakwood Soccer Park - Field 1 2 p.m. W, 6-4 4:30 p.m. W, 1-0
Sat. 19 FC Greater Boston Harvard University 10 a.m. L, 1-0 12:30 p.m. T, 2-2
Mon. 28 FC Greater Boston Hopkinton 10 a.m. W, 5-0 12:30 p.m. W, 4-1
JUNE
Date Opponent Location
U-18
Time, Result
U-16
Time, result
Recap
Sat. 2 @FC Westchester SUNY Purchase 10 a.m. L, 1-0 12:30 p.m. W, 3-1
Sat. 3 @Albertson SC Hofstra University 10 a.m. T, 1-1 12:30 p.m. W, 1-0
Sat. 9 Oakwood Soccer Club GILLETTE STADIUM 10 a.m. W, 1-0 12:30 p.m. T, 2-2
Sun. 10 South Central Premier GILLETTE STADIUM 10 a.m. W, 6-0 12:30 p.m. W, 4-0
Sat. 16 Seacoast United Seacoast United Soccer Complex - Field 4 12 p..m W, 4-0 2:30 p.m. W, 4-3
Sun. 17 Empire United Nottingham High School - Stadium Field 12 p.m. L, 4-0 2:30 p.m. W, 4-1